07/04/2025

Britt tar ut AFP og jobber: Fleksibiliteten vi har fått ville jeg benytte meg av!

Britt komprimert2

Fra 2025 trådte den nye livsvarige AFP-ordningen i kraft for de født 1963 og senere. Britt Ingebretsen i Sykehuspartner er en av de første medlemmene i PKH som har benytte seg av den og kombinerer jobb og pensjon.

For Britt har pensjon aldri vært en motivasjonsfaktor. Det viktigste for henne er jobben hun trives godt med i Sykehuspartner og den fleksible hverdagen hun har.

Hakan Celayir, Senior fagkonsulent innen kommunikasjon i PKH, dro til Drammen for å møte Britt og høre om hennes erfaringer. Han jobber til daglig med pensjon og kommunikasjon, og er overrasket over at ikke flere har valgt å ta ut livsvarig AFP så tidlig.

– Jeg har alltid trivdes i jobben min og aldri sett på pensjon som noe som skal styre valgene mine. Men det er godt å vite at jeg har en trygg og fleksibel ordning i bakhånd, sier Britt Ingebretsen som til daglig jobber som Konsulent HR i Sykehuspartner.

Født i 1963 kan Britt ta ut AFP etter nye regler og det gir henne muligheten til å kombinere jobb og pensjon, akkurat som i privat sektor. Det gir henne friheten til å fortsette i arbeidslivet på sine egne premisser.

– Jeg føler meg ikke klar for å gi meg ennå. Så lenge jeg har muligheten, vil jeg stå i jobb, forteller hun.

Lett å søke om AFP

Da de nye reglene for offentlig tjenestepensjon ble innført, var Britt mest opptatt av hvordan de ville påvirke henne.

– For meg har det viktigste vært å forstå hvilke muligheter jeg har nå. Jeg søkte informasjon på PKHs nettsider som ga meg god oversikt, og så fikk jeg verdifull hjelp fra en kollega. Jeg synes pensjon kan være litt komplisert, men valget om å starte å ta ut AFP ble mye enklere straks jeg forstod at totalsummen i AFP potten er den samme, uansett om jeg starter uttaket nå eller venter, forteller hun. 

For meg gir ekstrainntekten fra AFP et litt større økonomisk spillerom.

Når beslutningen først var tatt, var selve søknadsprosessen en positiv opplevelse.

– Det var utrolig enkelt! Jeg logget bare inn på «Min side» i medlemsportalen, og det hele var veldig oversiktlig, raskt og greit.

Vil ikke slutte i arbeidslivet

– Jeg snakker jo med kollegene mine om pensjon, og vi vet at vi har en veldig god ordning. Men for meg handler det mest om at jeg har en arbeidsgiver som gir meg friheten til å jobbe slik jeg vil, sier hun.

– Jeg liker hverdagen min, og så lenge jeg har energi og glede i jobben, ser jeg ingen grunn til å slutte, avslutter Britt med et smil.

Les mer om AFF for de født i 1963 eller senere her

Se vår informasjonsvideo om AFP

 

Del denne saken!